Rok 2010

Wywiad z M.Malec 2010Działalność KOMAG-u w latach 2005-2009 została bardzo pozytywnie oceniona i w procesie oceny parametrycznej jednostek naukowych przeprowadzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2010 roku KOMAG uzyskał kategorię "A". W grupie G-2 Mechanika, budowa i eksploatacja maszyn, inżynieria produkcji, liczącej 42 jednostki naukowe, KOMAG zajął pierwsze miejsce.


Dwa akredytowane laboratoria badawcze KOMAG-u uzyskały, jako jedne z pierwszych w Polsce, elastyczny zakres akredytacji.


W 2010 opracowano między innymi dokumentację techniczną:

  • W13.057 Wiertnica inżyniersko-geologiczna WIG-200
  • W13.059 Wóz wiertniczy WW-1
  • W23.085 Podwieszony ciągnik akumulatorowy PCA-1 (prace zakończone w 2014 roku)
  • W41.040 Maszyna wyciągowa B-4300/DC-8m/s

KOMAG w kolejnym roku zdobył Złote Godła QUALITY INTERNATIONAL 2010 w kategoriach:

  • QI ORDER - zarządzanie najwyższej jakości
  • QI SERVICES - usługi najwyższej jakości

Na mocy zarządzenia Dyrektora nr 7 z dnia 30 marca 2010 r. w sprawie zmian w strukturze organizacyjnej KOMAG-u i wprowadzenia nowego schematu organizacyjnego z dniem 1 kwietnia 2010 r. utworzono nowy Zakład pod nazwą Zakład Napędów i Sterowania o symbolu BDE. Zlikwidowano natomiast z dniem 1 stycznia 2011 r. na mocy zarządzenia Dyrektora nr 27 z dnia 27 grudnia 2010 r. Zakład Techniki Napędowej o symbolu BDR.


W ramach dotacji statutowej zrealizowano łącznie 179 zadań w ramach 17 tematów badawczych.


ITG KOMAG został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową "Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego".

Rok 2011

Klaster maszyn 2011Z inicjatywy KOMAG-u utworzono Klaster Maszyn Górniczych. Członkami założycielskimi oprócz KOMAG-u było siedmiu przedsiębiorców oraz Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa.

Celem Klastra jest uzyskanie możliwości produkcyjnych nowych jakościowo, konkurencyjnych na rynku krajowym oraz rynkach światowych, innowacyjnych, bezpiecznych rozwiązań maszyn górniczych powstałych w wyniku aktywnej współpracy Uczestników Klastra.


Rozszerzone zostały uprawnienia KOMAG-u jako jednostki notyfikowanej o nową dyrektywę zabawkową nr 2009/48/WE.


Uzyskano również uprawnienia Rzeczoznawcy do spraw ruchu górniczego zakładu wydane przez prezesa Wyższego Urzędy Górniczego (upoważnienie nr 207/2011) w zakresie wydawania opinii dotyczących doboru szybów i wlotów do szybów, a w zakładach górniczych opracowania projektów obudowy kotwowej, doboru geometrii siatki kotwienia itp.


Kotwica Klich monografiaZainicjowano druk kolejnej serii wydawniczej pt.: "Maszyny i urządzenia". Seria miała na celu prezentację zagadnień mechanizacji górnictwa podziemnego. Poszczególne monografie dostarczają niezbędnych podstaw wiedzy z zakresu budowy maszyn i urządzeń stosowanych w górnictwie.


W ramach dotacji statutowej zrealizowano łącznie 216 zadań obejmujących 18 tematów badawczych.


Zarządzeniem Dyrektora nr 29 z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie zmian w strukturze organizacyjnej ITG KOMAG i wprowadzeniem nowego schematu organizacyjnego z dniem 1 stycznia 2012 r. utworzono zakład ponad nazwą Zakład Budownictwa Podziemnego i Geoinżynierii o sumbolu BP.

 


 KOMAG po raz trzeci zdobył Złote Godła QUALITY INTERNATIONAL 2011 w kategoriach:

  • QI ORDER - zarządzanie najwyższej jakości
  • QI SERVICES - usługi najwyższej jakości

Quality International 2011 usugaQuality International 2011 zarzdzanie

 

Rok 2011 obfitował w liczne zdobyte nagrody. Podwieszany ciągnik akumulatorowy PCA-1 autorstwa KOMAG-u uzyskał złoty medal podczas Światowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova 2011”, Niskoemisyjny akustycznie system wentylacji obiektów uzyskał wyróżnienie specjalne Targów CONCOURS LEPINE - Medal Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów a Urządzenie odpylające typu UO z lutnią wirową typu WIR uzyskało złoty medal podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich POLEKO 2011. Za szczególną aktywność w promocji wynalazków za granicą KOMAG otrzymał statuetkę i dyplom przyznany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz złoty medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, w kategorii „Transfer wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej”.


Rok 2012

ITG KOMAG uzyskał akredytację Polskiego Centrum Akredytacji nr AC 165 w obszarze certyfikacji systemów zarządzania na zgodność z ISO 9001 dla przedsiębiorstw produkujących:

  • metale i wyroby metalowe,
  • maszyny i osprzęt do nich
  • urządzenia elektryczne i optyczne

W 2012 roku KOMAG podjął systemowe działania  związane z analizą ryzyka w zakresie prowadzonej działalności, a szczególnie w obszarze identyfikowania potencjalnych konfliktów interesów wynikających z prowadzenia procesów związanych z oceną zgodności oraz zagrożeń dla bezstronności i poufności.


W 2012 roku opracowano między innymi dokumentacje techniczną:

  • W23.046.01 Lokomotywa dołowa akumulatorowa Lda-12K-EMA
  • W78.121 Przenośnik kubełkowy odwadniający dla KWK Budryk
  • W85.004 Programowalny iskrobezpieczny transparent optyczny PTI-01
  • W20.269 Ścianowy przenośnik zgrzebłowy z innowacyjnym systemem regulacji parametrów pracy napędów

Przeprowadzono reorganizację działalności wydawniczej. Zarządzaniem Dyrektora powołano Wydawnictwo KOMAG, ustalono regulamin działania oraz zasady finansowania działalności wydawniczej.


Sprzedano udziały (pakiet 4318 równych i niepodzielnych udziałów) w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością "DOZUT-TAGOR" z siedzibą w Zabrzu na rzecz Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych S.A. w Zabrzu.


W 2012 roku zakończono remont auli, która stanowi zaplecze szkoleniowe Instytutu, dzięki czemu KOMAG może realizować szkolenia i seminaria, służące z jednej strony upowszechnianiu wiedzy, z drugiej stwarzające możliwość poznania oczekiwań i potrzeb klientów.

AulaSzkolenie2012aAulaSzkolenie2012


Zakupiono aparaturę badawczą dla Laboratorium Badań Stosowanych w ramach zadania inwestycyjnego pt. "Aparatura do badań zjawisk wyładowań elektrostatycznych w przestrzeniach zagrożonych wybuchem", sfinansowanego z dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Zrealizowano projekt pt. "Rozbudowa laboratoriów Instytutu Techniki Górniczej KOMAG celem prowadzenia badań na rzecz bezpieczeństwa użytkowania wyrobów", współfinansowany ze środków Regionalnego Systemu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego


W 2012 KOMAG zdobył liczne nagrody m.in:

  • Złoty medal XV Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2012” za rozwiązanie „Podwieszony Ciągnik Akumulatorowy PCA-1”;
  • Złoty Medal podczas 111. Międzynarodowych Targów Wynalazczości „Concours Lépine” – za innowacyjne rozwiązanie „Ciągnik akumulatorowy GAD-1”;
  • Nagrodę specjalną przyznaną przez Asia Invention Creativity Association z Korei za „Ciągnik akumulatorowy GAD-1” podczas VI Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2012;
  • Brązowy Medal podczas VI Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Innowacji IWIS 2012 za innowacyjne rozwiązanie „Filtr samoczyszczący FS-60”;
  • Nagrodę I stopnia za opracowanie pt. „Poprawa bezpieczeństwa pracy w górniczych wyrobiskach eksploatacyjnych poprzez wdrożenie systemu PECM z modułem Gather” w ramach 40. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy.

 

Rok 2013

Realizowane prace były odpowiedzią na potrzeby rynku producentów maszyn i urządzeń górniczych oraz producentów surowców mineralnych. Skuteczność komercjalizacji rozwiązań opracowanych w Instytucie, realizowanych bezpośrednio na zlecenie partnerów przemyslowowych, została potwierdzona ponad 50 wdrożeniami maszyn i urządzeń oraz wieloma innowacjami organizacyjnymi, a wartość naukowa udokumentowana ponad 140 publikacjami.


Akredytowane laboratoria zrealizowały w 2013 roku ponad 1000 usług badawczych.


Zgloszono do Urzędu Patentowego RP 19 wniosków o ochronę wyników prac projektowo-badawczych, a 43 innowacyjne rozwiązania uzyskały patenty na wynalazek.


Przeglad Techn2013Za opracowanie i wdrożenie ciągnika akumulatorowego GAD-1 Instytut został wyróżniony wieloma prestiżowanymi nagrodami na zagranicznych targach: zloty medal na 61. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "BRUSSELS INNOVA 2013" w Brukseli, zloty medal na 64. Międzynarodowych Targach "Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty" iENA 2013 w Norumberdze, złoty medal na XVI Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii Archimedes 2013 w Moskwie.


Na mocy zarządzenia Dyrektora nr 35 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie zmian w strukturze organizacyjnej ITG KOMAG i wprowadzenia nowego schematu organizacyjnego z dniem 1 stycznia 2014 r. zostały utworzone w strukturze organizacyjnej Instytutu dwa nowe zakłady o nazwie:

  • Zakład Hydrauliki
  • Laboratorium Metod Wirtualnego Prototypowania

okadka MG wydanie specjalneKwartalnik Maszyny Górnicze w 2013 roku obchodził 30 lecie. Z tej okazji wydano jubileuszowy numer czasopisma przedstawiający rozwój poszczególnych grup maszyn i urządzeń górniczych, w tym metod projektowania, badania na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Wydawnictwo udostępniło także na stronie www pełnotekstowe wersje artykułów.


W ITG KOMAG opracowano innowacyjne rozwiązanie małogabarytowego wozu wiertniczego MWW-1z, którego produkcji podjął się ZM BUMAR ŁABĘDY SA. Wóz przeznaczony jest do wiercenia otworów strzałowych w czole przodku oraz prostopadłych do ociosu, stropu i spągu podczas drążenia kamiennych wyrobisk korytarzowych z użyciem materiałów wybuchowych.
Więcej - http://nettg.pl/news/111130/innowacje-komag-u-woz-wiertniczy

Rok 2014

Uchwałą nr 13/2014 z dnia 24 lutego 2014 roku, Rada Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej nadała Pani dr inż. Beacie Grynkiewicz-Bylinie stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie dziedziny nauki techniczne i dyscypliny naukowej inżynieria środowiska. Jest to pierwsza osoba w historii KOMAG-u, której Rada Naukowa nadała tytuł profesora nadzwyczajnego ITG KOMAG.


Na wniosek Ministerstwa Gospodarki przejęto wybrane zasoby laboratorium oraz biblioteki technicznej z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Dźwignic i Urządzeń Transportowych DETRANS, który był w upadłości likwidacyjnej.


GorniczySukces2014Instytut Techniki Górniczej KOMAG został uhonorowany, razem z Instytutem Napędu i Maszyn Elektrycznych KOMEL oraz Nafrą Polska Sp. z o.o., nagrodą w Konkursie Górniczy Sukces Roku w kategorii Innowacyjność za opracowanie i zastosowanie w wyrobiskach górniczych ciągnika akumulatorowego GAD-1.


W 2014 r. podstawową formą działalności badawczo-rozwojowej KOMAGu były prace realizowane w ramach dotacji statutowej. W ramach 12 tematów badawczych, zrealizowano 224 prace. W ramach pozostałej działalności w Instytucie opracowano 180 dokumentacji technicznych, 389 ekspertyz, 1045 sprawozdań z badań laboratoryjnych, 440 certyfikatów i zaświadczeń.


 W 2014 roku zgłoszono do ochrony 23 projekty wynalazcze, natomiast uzyskano 20 patentów na wynalazki.


Wśród wielu nagród otrzymanych w 2014 roku szczególne znaczenie miały m.in.:

  • wyróżnienie w ramach XVI edycja Konkursu Polski Produkt Przyszłości 2014 (konsorcjum: jednostka naukowa-przedsiębiorca) za projekt „Ciągnik Akumulatorowy GAD-1";
  • I miejsce w kategorii „Rozwiązania techniczne i technologiczne” za rozwiązanie: „Ciągnik Akumulatorowy GAD-1” w ramach 42. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków pracy;
  • złoty medal z wyróżnieniem za rozwiązanie „Małogabarytowe urządzenie odpylające UO-400-02” na 12. Międzynarodowej Wystawie ARCA 2014 w Zagrzebiu podczas 63 Światowych Targów „BRUSSELS INNOVA 2014”;
  • Złoty medal przyznany przez Taiwan Prominent Inventor League za rozwiązanie „Małogabarytowe urządzenie odpylające UO-400-02” w ramach 66. Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2014” w Norymberdze;
  • złoty medal za „Iskrobezpieczny System Sterowania KOGAster” zdobyty podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich – „Innowacje-Technologie-Maszyny” - Transfer Wyników Badań do Praktyki Gospodarczej.

Instytut Techniki Górniczej KOMAG wraz ze współwykonawcami - Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, Instytutem Odlewnictwa i PIO Specodlew Sp. z o.o. rozpoczął realizację projektu pt. "Innowacyjny system posuwu maszyny wydobywczej podnoszący efektywność wydobycia oraz bezpieczeństwo pracy w kompleksach ścianowych".
Więcej - http://nettg.pl/news/125433/komag-nowe-rozwiazanie-dla-kombajnow 


ITG KOMAG opracowano również modułowy system wspomagania projektowania transportu kopalnianego Safe Trans Design (STD) przeznaczony dla projektantów systemów transportu kopalnianego.
Więcej - http://nettg.pl/news/121732/komag-wspomagaja-projektowanie-transportu-w-kopalniach 

 


Instytut Techniki Górniczej KOMAG wraz z firmą KOPEX Machinery S.A. zajął II miejsce w konkursie Współpraca Sfery Przedsiębiorstw i Nauki za rozwiązanie „Innowacyjna Maszyna Wydobywcza poprawiająca Bezpieczeństwo i Warunki Pracy Załóg Górniczych”. Projekt, którego wynikiem jest kombajn ścianowy KSW-800NE powstał w konsorcjum: ITG KOMAG, KOPEX Machinery S.A., KOPEX Electric Systems S.A. i był współfinasowany w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju  pod nazwą IniTech.