Rok 2014

Uchwałą nr 13/2014 z dnia 24 lutego 2014 roku, Rada Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej nadała Pani dr inż. Beacie Grynkiewicz-Bylinie stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie dziedziny nauki techniczne i dyscypliny naukowej inżynieria środowiska. Jest to pierwsza osoba w historii KOMAG-u, której Rada Naukowa nadała tytuł profesora nadzwyczajnego ITG KOMAG.


Na wniosek Ministerstwa Gospodarki przejęto wybrane zasoby laboratorium oraz biblioteki technicznej z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Dźwignic i Urządzeń Transportowych DETRANS, który był w upadłości likwidacyjnej.


GorniczySukces2014Instytut Techniki Górniczej KOMAG został uhonorowany, razem z Instytutem Napędu i Maszyn Elektrycznych KOMEL oraz Nafrą Polska Sp. z o.o., nagrodą w Konkursie Górniczy Sukces Roku w kategorii Innowacyjność za opracowanie i zastosowanie w wyrobiskach górniczych ciągnika akumulatorowego GAD-1.


W 2014 r. podstawową formą działalności badawczo-rozwojowej KOMAGu były prace realizowane w ramach dotacji statutowej. W ramach 12 tematów badawczych, zrealizowano 224 prace. W ramach pozostałej działalności w Instytucie opracowano 180 dokumentacji technicznych, 389 ekspertyz, 1045 sprawozdań z badań laboratoryjnych, 440 certyfikatów i zaświadczeń.


 W 2014 roku zgłoszono do ochrony 23 projekty wynalazcze, natomiast uzyskano 20 patentów na wynalazki.


Wśród wielu nagród otrzymanych w 2014 roku szczególne znaczenie miały m.in.:

  • wyróżnienie w ramach XVI edycja Konkursu Polski Produkt Przyszłości 2014 (konsorcjum: jednostka naukowa-przedsiębiorca) za projekt „Ciągnik Akumulatorowy GAD-1";
  • I miejsce w kategorii „Rozwiązania techniczne i technologiczne” za rozwiązanie: „Ciągnik Akumulatorowy GAD-1” w ramach 42. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków pracy;
  • złoty medal z wyróżnieniem za rozwiązanie „Małogabarytowe urządzenie odpylające UO-400-02” na 12. Międzynarodowej Wystawie ARCA 2014 w Zagrzebiu podczas 63 Światowych Targów „BRUSSELS INNOVA 2014”;
  • Złoty medal przyznany przez Taiwan Prominent Inventor League za rozwiązanie „Małogabarytowe urządzenie odpylające UO-400-02” w ramach 66. Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2014” w Norymberdze;
  • złoty medal za „Iskrobezpieczny System Sterowania KOGAster” zdobyty podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich – „Innowacje-Technologie-Maszyny” - Transfer Wyników Badań do Praktyki Gospodarczej.

Instytut Techniki Górniczej KOMAG wraz ze współwykonawcami - Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, Instytutem Odlewnictwa i PIO Specodlew Sp. z o.o. rozpoczął realizację projektu pt. "Innowacyjny system posuwu maszyny wydobywczej podnoszący efektywność wydobycia oraz bezpieczeństwo pracy w kompleksach ścianowych".
Więcej - http://nettg.pl/news/125433/komag-nowe-rozwiazanie-dla-kombajnow 


ITG KOMAG opracowano również modułowy system wspomagania projektowania transportu kopalnianego Safe Trans Design (STD) przeznaczony dla projektantów systemów transportu kopalnianego.
Więcej - http://nettg.pl/news/121732/komag-wspomagaja-projektowanie-transportu-w-kopalniach 

 


Instytut Techniki Górniczej KOMAG wraz z firmą KOPEX Machinery S.A. zajął II miejsce w konkursie Współpraca Sfery Przedsiębiorstw i Nauki za rozwiązanie „Innowacyjna Maszyna Wydobywcza poprawiająca Bezpieczeństwo i Warunki Pracy Załóg Górniczych”. Projekt, którego wynikiem jest kombajn ścianowy KSW-800NE powstał w konsorcjum: ITG KOMAG, KOPEX Machinery S.A., KOPEX Electric Systems S.A. i był współfinasowany w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju  pod nazwą IniTech.