Rok 2021

Rok 2021 był kolejnym rokiem działalności w dobie trwającej pandemii COVID-19. Główne cele badawcze były związane
z realizacją projektów o innowacyjnym charakterze. W szczególności dotyczyły one zastosowania inteligentnych rozwiązań
w systemach mechanicznych, mechatronicznych i informatycznych oraz w maszynach i urządzeniach do eksploatacji, transportu i   przeróbki surowców mineralnych, z uwzglednieniem bezpieczeństwa pracy, ergonomii, ochrony zdrowia i obiegu zamkniętego  gospodarki.

Stan zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2021 r. wynosił 154 osoby.

 

Instytut Techniki Górniczej KOMAG i Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk 13 lipca 2021 r. podpisał porozumienie w sprawie wspólnej realizacji programów badawczych, inicjatyw projektowych, prac zleconych zmierzających do rozwoju innowacyjności, efektywności technicznej
i ekonomicznej oraz do wzrostu wartości obu podmiotów.

 

 

 

 

W Instytucie podjęto wiele nowych tematów w celu opracowania innowacyjnych produktów przeznaczonych do innych gałęzi przemysłu. Jednym z podjętych tematów było rozpoczęcie prac nad Śląskim Systemem Magazynowania Energii. Nawiązano współpracę z samorządami największych miast śląskich w celu podniesienia bezpieczeństwa energetycznego zarówno regionu jak i kraju, m.in. poprzez wykorzystanie istniejącej infrastruktury po zakładach górniczych do budowy systemów magazynowania energii, gdzie każdy z nieczynnych lub przeobrażonych zakładów górniczych będzie stanowił wyspę magazynową z systemem zarządzania dystrybucją energii, zgodnie z popytem strumienia energii zasilanego z odnawialnych źródeł.

 

 

 


 

W 2021 r. Instytut KOMAG był organizatorem dwóch konferencji.
Pierwsza konferencja KOMEKO odbyła się w trybie online
i współorganizowana była z JSW S.A., JSW IT Systems Sp. z o.o. oraz JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o. Druga to konferencja KOMTECH z współwystępującym wydarzeniem Silesian Energy Storage Forum odbyła się w trybie hybrydowym i zgromadziła niemal 150 uczestników w miejscu. Podczas konferencji KOMTECH przeprowadzono dwie konstruktywne debaty nt. zasadności podjętych prac nad Śląskim Systemem Magazynowania Energii. Odbyły się również warsztaty dla przedstawicieli samorządów związane z zawiązywaniem klastrów energii w gminach.

 

 

 


 W 2021 r. ITG KOMAG uzyskał następujące nagrody i wyróżnienia:

  • Złoty medal za rozwiązanie "Innowacyjne rozwiązanie wyciągarki szybowcowej z elektrycznym układem napędowym      zasilanym z baterii akumulatorów'' - projekt BATWINCH współfinansowany ze środków Europejskiego   Funduszu Rozwoju Regionalnego.
  • Srebrny medal za rozwiązanie "Nowej generacji system posuwu wysokowydajnych kompleksów ścianowych" - projekt     KOMTRACK współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
  • Dyplom za wysokiej rangi nagrody uzyskane w związku z prezentacją wynalazków na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w 2020 r. za projekty:

    - Uniwersalna mgłowa instalacja dezynfekująca UMID,

    - Samoczynnie uruchamiany system zraszaczowo-mgłowy AMIGA do zabezpieczenia przeciwpożarowego napędu                      oraz przesypu  przenośnika taśmowego.

Nagroda Platynowa, za projekt BATWINCH pt.; Innowacyjne rozwiązanie wyciągarki szybowcowej z elektrycznym napędem zasilanym z baterii akumulatorów - projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.



 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Kontynuowano wydawanie anglojęzycznego kwartalnika "MINING MACHINES". Periodyk ten stanowi miedzynarodową platformę wymiany dorobku naukowego pomiędzy badaczami z Europy i nie tylko, a nowa formuła wydawnicza zmierza do dalszego umiędzynarodowienia i poprawy parametrów cytowalności czasopisma.

 "MINING MACHINES" (ISSN: 2719-3306) wydawany jest w ramach otwartego dostępu do publikacji naukowych.

W grudniu 2021 r. kwartalnik został wprowadzony na listę czasopism MEiN
z liczbą 20 punktów.

 

 

 


 Przystąpiono do 3 nowych Klastrów:

  • Klaster Logistyczno - Transportowy Północ-Południe,
  • Krajowa Izba Klastrów Energii "KIKE",
  • Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej
       oraz Izby Gospodarczej i Eksporterów i Importerów.

 

Rok 2022

 

W dniu 14 stycznia br. w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego powołanego w Ministerstwie Aktywów Państwowych w dniu 29 lipca 2021 r., porozumieniem pomiedzy ITG KOMAG, Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A., Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. oraz Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Wpjewództwa Śląskiego mającego na celu podjęcie prac nad projektem budowy Śląskiego Systemu Magazynowania Energii.

Podjęta przez Sygnatariuszy porozumienia współpraca, ma na celu podniesienie bezpieczeństwa energetycznego zarówno regionu jak i kraju, m.in. poprzez wykorzystanie insteniejącej infrastruktury po zakładach górniczych do budowy systemów magazynowania energii, gdzie każdy z przeobrażonych zakładów górniczych będzie stanowił wyspę magazynową z systemem zarządzania energią i dostarczaniem zgodnego z popytem strumienia energii zasilanego z odnawialnych źródeł.


 

Od 1 maja 2022 r. wprowadzono nowe logo identyfikujące ITG KOMAG

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

W ramach ewaluacji działalności naukowej 2017-2021, w 2022 roku decyzją Ministra Edukacji i Nauki podmiotom szkolnictwa wyższego i nauki przyznano
w poszczególnych dyscyplinach kategorie naukowe.

Instytut KOMAG otrzymał:

ü  kategorię A+ w dyscylinie:

  automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne

oraz

ü  kategorię A w dyscyplinach:  

  inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka,

             inżynieria mechaniczna.

 

 
 

Rok 2023

 

Wydawany od 2020 roku, ramach otwartego dostępu do publikacji naukowych, anglojęzyczny kwartalnik „MINING MACHINES”(ISSN: 2719-3306) zmienił szatę graficzną

 

 

MM 2023 1 Okadka


System zraszania KOMAG-HR

Opracowany w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG we współpracy z firmą Innowacyjno-Wdrożeniową Elektron system zraszania KOMAG-HR służący do redukcji zapylenia generowanego do wyrobiska podczas urabiania pokładów węgla oraz lokalnej redukcji stężenia metanu uwalnianego z górotworu nagrodzony został  w konkursie Innowacyjny Produkt & Technologie Expo Katowice w kategorii Poprawa Bezpieczeństwa.

Rozwiązanie chronione jest następującymi patentami:

Patent: PL224886 - Sposób oraz instalacja zraszania powietrzno-wodnego w wyrobisku ścianowym,
Patent: PL223893 - Samoczyszcząca dwuczynnikowa dysza zraszająca,
Patent:  PL221151 - Dwuczynnikowa dysza zraszająca.

Wynalazki zgłoszone do UP RP:

P.440991 - Sposób oraz instalacja do redukcji zapylenia i usuwania lokalnych nagromadzeń metanu
w wyrobisku ścianowym (uprawniony ITG KOMAG).

 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podsumowanie Kongresu "Nauka dla społeczeństwa" - 3-5 czerwca 2023 r.

Podczas wydarzenia Minister Edukacji i Nauki odznaczył wybitnych naukowców medalami Sapientia et Veritas, natomiast statuetkami zostały odznaczone Instytuty za uzyskanie kategorii A+ oraz A w ewaluacji naukowej za lata 2017-2021.

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

34

 

 

 

 


 

Uprawnienia Instytutu wynikające z przyznanych kategorii

W związku z podwyższeniem kategorii nauowych w procesie ewaluacji jakości działalności naukowej podmiotów nauki
i szkolnictwa  wyższego w Polsce, na mocy Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym
i nauce, Instytut Techniki Górniczej KOMAG nabył prawo do prowadzenia postępowań w sprawie nadawania stopnia doktora oraz stopnia doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych w trzech dyscyplinach naukowych: automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne, inżynieria mechaniczna, inżynieria środowiskowa, górnictwo i energetyka.

Wymiernym efektem uzyskania przez ITG KOMAG uprawnień do nadawania stopni naukowych jest przeprowadzenie
z sukcesem pierwszego postępowania habilitacyjnego
w dyscyplinie inżynieria mechaniczna i nadanie stopnia doktora habilitowanego pracownikowi naukowemu Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy.


Konferencje organizowane przez ITG KOMAG

W 2023 roku KOMAG był organizatorem 3 konferencji naukowo - technicznych:



  KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA KOMEKO

  PRZEMYSŁ PRZYJAZNY DLA ŚRODOWISKA

27 - 29 marca 2023 r. Szczyrk

  

 



MIĘDZYNARODOWY KONGRES NAUKOWO-TECHNICZNY

BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE A SPRAWIEDLIWA TRANSFORMACJA

11-13 września 2023 r. Gliwice

 


                                                                                                                              

 

 

 

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA KOMTECH

06-08 listopada 2023 r. Beskid Śląski

 

 

 

 

 

 

 

Działalność wydawnicza

W 2023 roku w KOMAG-u  ukazało się 6 monografii; jedna w ramach serii monografie pokonferencyjne, która powstaje na bazie referatów wygłaszanych podczas konferencji organizowanych przez Instytut, pozostałe w ramach serii wydawniczych ITG KOMAG.

Rozpoczeto wydawanie monografii w ramach 2 nowych serii wydawniczych: Cyfrowa gospodarka oraz Bioróżnorodność.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przystąpiono do nowego Stowarzyszenia „Dolnośląska Dolina Wodorowa” oraz Klastra „Zabrzańskie Innowacje Energetyczne”


 

 

Nagrody i wyróżnienia

W 2023 r. ITG KOMAG uzyskał następujące nagrody:

Nagrodę Specjalną Urzędu Własności Przemysłowej Republiki Czeskiej za innowacyjne rozwiązanie Dyszy Wodnej Samoczyszczącej KMG-EWS, zrealizowane przez ITG KOMAG oraz Firmę Elektron.

Dyplomy na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2023, które odbyły się 24-25 maja w Katowicach, za wysokiej rangi nagrody uzyskane w związku z prezentacją wynalazków na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, za innowacje:

  • złoty medal za innowacyjny wysokosprawny system zasilania elektrycznego maszyn i urządzedń podnoszący poziom bezpieczeństwa przcy w podziemiach - HEETII,
  • srebrny medal za projekt ( realizowany we współpracy z firmą Elektron) dyszy wodnej samoczyszczącej
    KMG-EWS
    , który został stworzony w celu redukowania ilości płynu oraz zapobiegania zapłonom metanu w kopalniach.
    Dysza wyposażona jest w system samooczyszczania dzięki czemu nie dochodzi do jej zatkania, a co za tym idzie, jest bezpieczniejsza niż dotychczas stosowane rozwiązania. Kolejnymi zaletami są niskie zużycie wody, a także wysokie rozdrobnienie kropel wody.

Nagrodę I stopnia w kategorii rozwiązania techniczne i technologiczne 49. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy

Platynowy Medal - Instytut Techniki Górniczej KOMAG, Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny, Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki, SWE Sp. z o.o. - za projekt HEETII

 

 

 

 

 

 

 

Złoty medal - Instytut Techniki Górniczej KOMAG, Firma INNOWACYJNO-WDROŻENIOWA ELEKTRON S.C. - KMG-EWS Samoczyszcząca dysza wodna

 

 

 

Uzyskane patenty i prawa ochronne na wzory użytkowe

W roku 2023 uzyskano 25 praw wyłączonych. Wszystkie prawa wyłączone dotyczyły patentów na wynalazki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Stan zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2023 r. wynosił 155 osób.