Rok 2016

W 2016 roku nastąpiły zmiany w strukturze organizacyjnej Instytutu, m.in.:

  • trzy Zakłady połączono w jeden o nazwie - Zakład Maszyn i Urządzeń (BU),
  • dwa Zakłady połączono w jeden o nazwie - Zakład Systemów Mechatronicznych (BM),
  • dwa Zakłady połączono w jeden o nazwie - Technologii Środowiskowych i Wibroakustyki (BE),
  • dwa Laboratoria połączono w jedno Laboratorium Metod Modelowania i Ergonomii (DLM).

Pozostałe komórki organizacyjne pozostały na poprzednich warunkach, ustalonych przed  zmianą schematu organizacyjnego.
Średnie zatrudnienie w ITG KOMAG w 2016 roku wynosiło 210 osób, w tym 35 adiunktów.
W 2016 roku dzięki  dotacji statutowej KOMAG zrealizował 227 zadań w ramach 13 tematów badawczych.


Uzyskano 29 praw wyłącznych, w tym: 24 patentów na wynalazki i 5 praw ochronnych na wzór użytkowy.
W 2016 roku dzięki  dotacji statutowej KOMAG zrealizował 227 zadań  w ramach 13 tematów badawczych.


W czasopiśmie Nasz Holding, 2016, nr 2 (111), zaprezentowano zastosowany w ścianie 109 kombajn KSW-800NE (który powstał w ramach konsorcjum naukowo-produkcyjnego: Instytut KOMAG, Kopex Machinery SAiElgór+Hansen SA).

 

 

 


 

 

 

 

 

W 2016 roku Wydawnictwo KOMAG zmieniło formułę wydawania kwartalnika naukowego Maszyny Górnicze. Od tego roku pierwotną i jedyną wersją  czasopisma jest wersja elektroniczna, oparta na zasadach Polityki OPEN ACCESS (otwartego dostępu).

 


W 2016 r. ITG KOMAG uzyskał następujące nagrody i wyróżnienia:

  • W VII edycji konkursu Górniczy Sukces Roku 2015 nagroda w kategorii Innowacyjność – za rozwiązanie „Innowacyjna maszyna wydobywcza poprawiająca bezpieczeństwo i warunki pracy załóg górniczych”. Nagroda przyznana wspólnie dla Instytutu KOMAG oraz KOPEX Machinery S.A.;
     

 

  • W 9. edycji Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG  2016 - srebrny medal  za rozwiązanie: „Innowacyjna maszyna wydobywcza poprawiająca bezpieczeństwo i warunki pracy załóg górniczych”. Nagroda przyznana wspólnie dla Instytutu KOMAG oraz KOPEX Machinery S.A.;

 

 

  • W 44. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy: - nagroda I stopnia w kategorii „rozwiązania techniczne i technologicznie” za rozwiązanie „Innowacyjna maszyna wydobywcza poprawiająca bezpieczeństwo i warunki pracy załóg górniczych”; - nagroda III stopnia w kategorii „prace naukowo-badawcze” za rozwiązanie: „System pozycjonowania kombajnu chodnikowego pracującego w kopalni węgla kamiennego

Rok 2017

W 2017 roku średnie zatrudnienie wynosiło 198 osób w tym 37 adiunktów.


W 2017 r. podstawową formą działalności badawczo-rozwojowej były prace realizowane w ramach dotacji statutowej. W ramach 14 tematów badawczych zrealizowano 160 prac.


W roku 2017 uzyskano 22 prawa wyłączne, w tym: 18 patentów na wynalazki i 4 prawa ochronne na wzór użytkowy.


Instytut Techniki Górniczej KOMAG podjął prace nad projektem związanym z wirtualną rzeczywistością. Prace dotyczyły tworzenia stanowisk szkoleniowych operatora ładowarki, kombajnów ścianowych i chodnikowych oraz innych maszyn i urządzeń. Instytut planuje również opracowanie szkoleń interaktywnych, symulujących trudne warunki prowadzenia robót górniczych i akcji ratowniczych. Więcej: http://nettg.pl/news/140016/gornictwo-wirtualne-szkolenia-dla-kombajnistow


W 2017 roku w Instytucie KOMAG odbyło się 11 wewnętrznych seminariów naukowych, na których zaprezentowano wyniki realizacji grantów doktoranckich i habilitacyjnych oraz grantów „Młody naukowiec” oraz 4 szkolenia zewnętrze.


W 2017 r. ITG KOMAG uzyskał nagrodę przez Polską Technikę Górniczą S.A.; podczas  Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017. W ramach konkursu: Innowacyjne rozwiązania w budowie maszyn i urządzeń górniczych: Innowacyjny produkt. Medal III stopnia w kategorii: Poprawa bezpieczeństwa - za rozwiązanie „System wspomagania projektowani układów pomocniczych transportu górniczego (Safe Trans Design)”.

 

 

 

 

 


Innowacyjne rozwiązanie Wozu Strzelniczego WS-172 otrzymało wyróżnienie w Konkursie Górniczy Sukces Roku, organizowanym przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową. Wręczenie nagród odbyło się podczas Górniczego Koncertu Noworocznego w dniu 15 stycznia 2018.
Wóz strzelniczy WS-172 powstał przy współpracy: KGHM ZANAM, Instytutu Techniki Górniczej KOMAG oraz NITROERG S.A. Istotną cechą innowacyjną wozu WS-172 jest wprowadzenie zasilania akumulatorowego modułowego urządzenia MUP-4 (do wytwarzania i ładowania materiału wybuchowego do otworów strzałowych) – w miejsce stosowanego w dotychczasowych rozwiązaniach zasilania przewodowego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt pierwszego w świecie (według wiedzy autorów rozwiązania) zastosowania baterii ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LiFePO4) w maszynie przeznaczonej do eksploatacji w podziemnym wyrobisku rud miedzi i innych kopalni niewęglowych. Baterie te (nowej generacji) charakteryzują się wysoką gęstością energii oraz wysoką gęstością mocy w stosunku do powszechnie stosowanych baterii ogniw kwasowo-ołowiowych, a ponadto nie wydzielają żadnych gazów elektrolitycznych (np. wodoru) w czasie ich eksploatacji. Podczas  realizacji projektu Wozu Strzelniczego WS-172 główny nacisk położono na bezpieczeństwo. Maszyna dedykowana jest do pracy w oddziałach górniczych szczególnie narażonych na zagrożenia tąpaniami.

Rok 2018

W 2018 r. podstawową formą działalności badawczo-rozwojowej były prace realizowane w ramach dotacji statutowej. Liczba zrealizowanych zadań w ramach 15 tematów badawczych wyniosła 185.
Ponadto w 2018 roku w ITG  KOMAG-u zrealizowano 1852 prac i usług badawczych na rzecz partnerów przemysłowych, w tym opracowano 150 projektów i dokumentacji technicznych, wydano ponad 240 ekspertyz, opracowano 990 sprawozdań z badań oraz wydano 340 certyfikaty i zaświadczenia. Uzyskano 18 praw wyłącznych, w tym: 13 patentów na wynalazki i 5 praw ochronnych na wzory użytkowe.


16 lutego 2018 roku w Ministerstwie Energii podpisano porozumienie między instytutami badawczymi nadzorowanymi przez resort. Celem porozumienia było połączenie potencjałów jednostek, efektywniejsze wykorzystanie infrastruktury badawczej oraz intensyfikacja współpracy z sektorem energetycznym. Porozumienie o współpracy zostało zawarte przez sześć jednostek: Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytut Energetyki, Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Techniki Górniczej KOMAG oraz "Poltegor-Instytut" Instytut Górnictwa Odkrywkowego.


W 2018 roku ITG KOMAG zorganizował 6 otwartych seminariów szkoleniowych, w których uczestniczyło 206 przedstawicieli nauki i przemysłu.

W 2018 roku ITG KOMAG zorganizował  6 otwartych seminariów szkoleniowych, w których uczestniczyło 206 przedstawicieli nauki i przemysłu.

Rok 2019

Uchwałą nr 1/06/18/19 z dnia 20 lutego 2019 roku, Rada Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej nadała Panu dr. inż. Dariuszowi Prostańskiemu stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie dziedziny nauki techniczne i dyscypliny naukowej Budowa i Eksploatacja Maszyn. Jest to drugi taki stopień naukowy w historii KOMAG-u.


DProst foto

 

Z dniem 1 maja 2019 r. na stanowisko Dyrektora Instytutu Techniki Górniczej KOMAG został powołany dr hab. inż Dariusz Prostański. Powołanie nowemu Dyrektorowi wręczył Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii. 

 

  

 


Podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG, innowacyjne rozwiązania, zaprojektowane przez ITG KOMAG a wyprodukowane przez naszych partnerów przemysłowych otrzymały medale: 

Zoty medalPCA 1

 

 

   Złoty Medal - Podwieszony Ciągnik Akumulatorowy PCA-1 – partner przemysłowy
   Hellfeier Sp. z o.o.

 

 

 intarg srebro

Srebrny Medal – Spągoładowarka BH 3000B – partner przemysłowy HYDROTECH S.A., projekt HYDKOM 75.

 

 

 

 

 


W 2019 r. podstawową formą działalności badawczo-rozwojowej były prace realizowane w ramach otrzymanej subwencji; dzięki której zrealizowano 169 zadań badawczych. Ponadto w 2019 roku w ITG KOMAG opracowano 61 projektów i dokumentacji technicznych, wydano 274 ekspertyzy i opracowano 980 sprawozdań z badań. W 2019 roku ITG KOMAG uzyskano 13 praw wyłącznych, w tym 10 patentów na wynalazki i 3 praw ochronnych na wzory użytkowe.


Instytut Techniki Górniczej KOMAG przywiązuje ogromną wagę do obowiązujących wymagań prawnych oraz normalizacyjnych, które są podstawą do realizowanych prac w Instytucie.
ITG KOMAG reprezentowany jest przez swoich przedstawicieli w 13 Komitetach Technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

  • KT 6 ds. Systemów Zarządzania,
  • KT 54 ds. Chemicznych źródeł prądu
  • KT 64 ds. Urządzeń Elektrycznych w Przestrzeniach Zagrożonych Wybuchem,
  • KT 124 ds. Transportu Kopalnianego,
  • KT 143 ds. Elektryczności Statycznej,
  • KT 160 ds. Napędów i Sterowań Hydraulicznych,
  • KT 164 ds. Bezpieczeństwa w Górnictwie,
  • KT 237 ds. Artykułów dla Niemowląt i Małych Dzieci oraz Bezpieczeństwa Zabawek,
  • KT 269 ds. bezpieczeństwa chemicznego
  • KT 275 ds. Techniki i Zagrożeń w Górnictwie,
  • KT 281 ds. Bezpieczeństwa Maszyn pod Względem Elektrycznym,
  • KT 285 ds. Górniczych Maszyn i Urządzeń Dołowych,
  • KT 304 ds. Aspektów Systemowych Dostawy Energii Elektrycznej.

Instytut utrzymuje wysoki poziom publikacyjny. Łącznie w latach 1996-2019 liczba publikacji wyniosła 1547 pozycje.
W tym:

  • artykułów: 1024,
  • książek: 118,
  • rozdziałów: 405.

Konferencja KOMTECH-IMTech 2019

Decyzją Pełnomocnika Rządu ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Ministra Jarosława Sellina, Konferencja KOMTECH-IMTech została wpisana do oficjalnych wydarzeń odbywających się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości poprzez prezentowanie historii rozwoju polskiego górnictwa a w szczególności systemów mechanizacyjnych na przestrzeni stuletniej historii Niepodległej Polski i uzyskała zgodę na korzystanie z identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego „Niepodległa”. 

 

 


Podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Instytut KOMAG został nagrodzony wspólnie z partnerami przemysłowymi w konkursie INNOWACYJNY PRODUKT & TECHNOLOGIE KATOWICE 2019 w następujących kategoriach:

  • Innowacje w napędach i sterowaniu - I miejsce za rozwiązanie Spągoładowarki BH 3000B - HYDKOM 75 przeznaczonej do prowadzenia prac związanych z utrzymaniem właściwego stanu spągu w wyrobiskach chodnikowych, jak również do prac pomocnicznych związanych z załadunkiem czy podnoszeniem materiałów w podziemiach kopalń.
  • Poprawa bezpieczeństwa - III miejsce za Mobilne Urządzenie Czyszczące MUC-2 przeznaczone do czyszczenia tras podwieszonych w celu poprawy warunków pracy ciernych kół napędowych ciągników kolejek podwieszonych.

Rok 2020

MMokadka2020W 2020 roku ukazał się pierwszy numer anglojęzycznego kwartalnika „MINING MACHINES”, który stanowi kontynuację wydawanego od 1983 roku kwartalnika „Maszyny Górnicze”. Periodyk ten ma stanowić międzynarodową platformę wymiany dorobku naukowego pomiędzy badaczami z Europy i nie tylko.  MINING MACHINES wydawane będzie w ramach otwartego dostępu.

 

 

 

 


Epidemia COVID-19, która pojawiła się na świecie z początkiem 2020 roku spowodowała, liczne zachorowania i zgony jak również utrudnienia w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Instytut KOMAG aktywnie włączył się w walkę z wirusem SARS-Cov-2.

Naukowcy Instytutu Techniki Górniczej KOMAG przy współpracy ze specjalistami z Firmy Innowacyjno-Wdrożeniowej ELEKTRON opracowali i zbudowali autorskie rozwiązanie mgłowego systemu dezynfekcji załóg górniczych i pracowników obiektów przemysłowych UMID.

System ten zdobył złoty medal oraz nagrodę World Invention Intellectual Property Associations WIIPA podczas edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i innowacji INTARG 2020.

WIIPM UMID

                           IMG 5289 UMIDIMG 4693 UMIDIMG 4860 UMID