Rok 2017

W 2017 roku średnie zatrudnienie wynosiło 198 osób w tym 37 adiunktów.


W 2017 r. podstawową formą działalności badawczo-rozwojowej były prace realizowane w ramach dotacji statutowej. W ramach 14 tematów badawczych zrealizowano 160 prac.


W roku 2017 uzyskano 22 prawa wyłączne, w tym: 18 patentów na wynalazki i 4 prawa ochronne na wzór użytkowy.


Instytut Techniki Górniczej KOMAG podjął prace nad projektem związanym z wirtualną rzeczywistością. Prace dotyczyły tworzenia stanowisk szkoleniowych operatora ładowarki, kombajnów ścianowych i chodnikowych oraz innych maszyn i urządzeń. Instytut planuje również opracowanie szkoleń interaktywnych, symulujących trudne warunki prowadzenia robót górniczych i akcji ratowniczych. Więcej: http://nettg.pl/news/140016/gornictwo-wirtualne-szkolenia-dla-kombajnistow


W 2017 roku w Instytucie KOMAG odbyło się 11 wewnętrznych seminariów naukowych, na których zaprezentowano wyniki realizacji grantów doktoranckich i habilitacyjnych oraz grantów „Młody naukowiec” oraz 4 szkolenia zewnętrze.


W 2017 r. ITG KOMAG uzyskał nagrodę przez Polską Technikę Górniczą S.A.; podczas  Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017. W ramach konkursu: Innowacyjne rozwiązania w budowie maszyn i urządzeń górniczych: Innowacyjny produkt. Medal III stopnia w kategorii: Poprawa bezpieczeństwa - za rozwiązanie „System wspomagania projektowani układów pomocniczych transportu górniczego (Safe Trans Design)”.

 

 

 

 

 


Innowacyjne rozwiązanie Wozu Strzelniczego WS-172 otrzymało wyróżnienie w Konkursie Górniczy Sukces Roku, organizowanym przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową. Wręczenie nagród odbyło się podczas Górniczego Koncertu Noworocznego w dniu 15 stycznia 2018.
Wóz strzelniczy WS-172 powstał przy współpracy: KGHM ZANAM, Instytutu Techniki Górniczej KOMAG oraz NITROERG S.A. Istotną cechą innowacyjną wozu WS-172 jest wprowadzenie zasilania akumulatorowego modułowego urządzenia MUP-4 (do wytwarzania i ładowania materiału wybuchowego do otworów strzałowych) – w miejsce stosowanego w dotychczasowych rozwiązaniach zasilania przewodowego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt pierwszego w świecie (według wiedzy autorów rozwiązania) zastosowania baterii ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LiFePO4) w maszynie przeznaczonej do eksploatacji w podziemnym wyrobisku rud miedzi i innych kopalni niewęglowych. Baterie te (nowej generacji) charakteryzują się wysoką gęstością energii oraz wysoką gęstością mocy w stosunku do powszechnie stosowanych baterii ogniw kwasowo-ołowiowych, a ponadto nie wydzielają żadnych gazów elektrolitycznych (np. wodoru) w czasie ich eksploatacji. Podczas  realizacji projektu Wozu Strzelniczego WS-172 główny nacisk położono na bezpieczeństwo. Maszyna dedykowana jest do pracy w oddziałach górniczych szczególnie narażonych na zagrożenia tąpaniami.