Rok 2021

Rok 2021 był kolejnym rokiem działalności w dobie trwającej pandemii COVID-19. Główne cele badawcze były związane
z realizacją projektów o innowacyjnym charakterze. W szczególności dotyczyły one zastosowania inteligentnych rozwiązań
w systemach mechanicznych, mechatronicznych i informatycznych oraz w maszynach i urządzeniach do eksploatacji, transportu i   przeróbki surowców mineralnych, z uwzglednieniem bezpieczeństwa pracy, ergonomii, ochrony zdrowia i obiegu zamkniętego  gospodarki.

Stan zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2021 r. wynosił 154 osoby.

 

Instytut Techniki Górniczej KOMAG i Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk 13 lipca 2021 r. podpisał porozumienie w sprawie wspólnej realizacji programów badawczych, inicjatyw projektowych, prac zleconych zmierzających do rozwoju innowacyjności, efektywności technicznej
i ekonomicznej oraz do wzrostu wartości obu podmiotów.

 

 

 

 

W Instytucie podjęto wiele nowych tematów w celu opracowania innowacyjnych produktów przeznaczonych do innych gałęzi przemysłu. Jednym z podjętych tematów było rozpoczęcie prac nad Śląskim Systemem Magazynowania Energii. Nawiązano współpracę z samorządami największych miast śląskich w celu podniesienia bezpieczeństwa energetycznego zarówno regionu jak i kraju, m.in. poprzez wykorzystanie istniejącej infrastruktury po zakładach górniczych do budowy systemów magazynowania energii, gdzie każdy z nieczynnych lub przeobrażonych zakładów górniczych będzie stanowił wyspę magazynową z systemem zarządzania dystrybucją energii, zgodnie z popytem strumienia energii zasilanego z odnawialnych źródeł.

 

 

 


 

W 2021 r. Instytut KOMAG był organizatorem dwóch konferencji.
Pierwsza konferencja KOMEKO odbyła się w trybie online
i współorganizowana była z JSW S.A., JSW IT Systems Sp. z o.o. oraz JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o. Druga to konferencja KOMTECH z współwystępującym wydarzeniem Silesian Energy Storage Forum odbyła się w trybie hybrydowym i zgromadziła niemal 150 uczestników w miejscu. Podczas konferencji KOMTECH przeprowadzono dwie konstruktywne debaty nt. zasadności podjętych prac nad Śląskim Systemem Magazynowania Energii. Odbyły się również warsztaty dla przedstawicieli samorządów związane z zawiązywaniem klastrów energii w gminach.

 

 

 


 W 2021 r. ITG KOMAG uzyskał następujące nagrody i wyróżnienia:

  • Złoty medal za rozwiązanie "Innowacyjne rozwiązanie wyciągarki szybowcowej z elektrycznym układem napędowym      zasilanym z baterii akumulatorów'' - projekt BATWINCH współfinansowany ze środków Europejskiego   Funduszu Rozwoju Regionalnego.
  • Srebrny medal za rozwiązanie "Nowej generacji system posuwu wysokowydajnych kompleksów ścianowych" - projekt     KOMTRACK współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
  • Dyplom za wysokiej rangi nagrody uzyskane w związku z prezentacją wynalazków na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w 2020 r. za projekty:

    - Uniwersalna mgłowa instalacja dezynfekująca UMID,

    - Samoczynnie uruchamiany system zraszaczowo-mgłowy AMIGA do zabezpieczenia przeciwpożarowego napędu                      oraz przesypu  przenośnika taśmowego.

Nagroda Platynowa, za projekt BATWINCH pt.; Innowacyjne rozwiązanie wyciągarki szybowcowej z elektrycznym napędem zasilanym z baterii akumulatorów - projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.



 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Kontynuowano wydawanie anglojęzycznego kwartalnika "MINING MACHINES". Periodyk ten stanowi miedzynarodową platformę wymiany dorobku naukowego pomiędzy badaczami z Europy i nie tylko, a nowa formuła wydawnicza zmierza do dalszego umiędzynarodowienia i poprawy parametrów cytowalności czasopisma.

 "MINING MACHINES" (ISSN: 2719-3306) wydawany jest w ramach otwartego dostępu do publikacji naukowych.

W grudniu 2021 r. kwartalnik został wprowadzony na listę czasopism MEiN
z liczbą 20 punktów.

 

 

 


 Przystąpiono do 3 nowych Klastrów:

  • Klaster Logistyczno - Transportowy Północ-Południe,
  • Krajowa Izba Klastrów Energii "KIKE",
  • Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej
       oraz Izby Gospodarczej i Eksporterów i Importerów.