Rok 2013

Realizowane prace były odpowiedzią na potrzeby rynku producentów maszyn i urządzeń górniczych oraz producentów surowców mineralnych. Skuteczność komercjalizacji rozwiązań opracowanych w Instytucie, realizowanych bezpośrednio na zlecenie partnerów przemyslowowych, została potwierdzona ponad 50 wdrożeniami maszyn i urządzeń oraz wieloma innowacjami organizacyjnymi, a wartość naukowa udokumentowana ponad 140 publikacjami.


Akredytowane laboratoria zrealizowały w 2013 roku ponad 1000 usług badawczych.


Zgloszono do Urzędu Patentowego RP 19 wniosków o ochronę wyników prac projektowo-badawczych, a 43 innowacyjne rozwiązania uzyskały patenty na wynalazek.


Przeglad Techn2013Za opracowanie i wdrożenie ciągnika akumulatorowego GAD-1 Instytut został wyróżniony wieloma prestiżowanymi nagrodami na zagranicznych targach: zloty medal na 61. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "BRUSSELS INNOVA 2013" w Brukseli, zloty medal na 64. Międzynarodowych Targach "Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty" iENA 2013 w Norumberdze, złoty medal na XVI Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii Archimedes 2013 w Moskwie.


Na mocy zarządzenia Dyrektora nr 35 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie zmian w strukturze organizacyjnej ITG KOMAG i wprowadzenia nowego schematu organizacyjnego z dniem 1 stycznia 2014 r. zostały utworzone w strukturze organizacyjnej Instytutu dwa nowe zakłady o nazwie:

  • Zakład Hydrauliki
  • Laboratorium Metod Wirtualnego Prototypowania

okadka MG wydanie specjalneKwartalnik Maszyny Górnicze w 2013 roku obchodził 30 lecie. Z tej okazji wydano jubileuszowy numer czasopisma przedstawiający rozwój poszczególnych grup maszyn i urządzeń górniczych, w tym metod projektowania, badania na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Wydawnictwo udostępniło także na stronie www pełnotekstowe wersje artykułów.


W ITG KOMAG opracowano innowacyjne rozwiązanie małogabarytowego wozu wiertniczego MWW-1z, którego produkcji podjął się ZM BUMAR ŁABĘDY SA. Wóz przeznaczony jest do wiercenia otworów strzałowych w czole przodku oraz prostopadłych do ociosu, stropu i spągu podczas drążenia kamiennych wyrobisk korytarzowych z użyciem materiałów wybuchowych.
Więcej - http://nettg.pl/news/111130/innowacje-komag-u-woz-wiertniczy