Rok 1962

OsuchADyrektorem został prof. Aleksander Osuch i sprawował tę funkcję do 1974 roku. Życiorys Aleksandra Osucha.


W latach 60. XX wieku utworzono w ZKMPW Zakład Techniki Pomiarowej, w którym prowadzono badania oraz pomiary maszyn i urządzeń w podziemiach kopalń, jak również na stanowiskach badawczych.


W oparciu o prace prowadzone w ZKMPW w latach sześćdziesiątych zostala uruchomiona produkcja obudowy podporowej w wersji ramowej i kasztowej.


W tychże latach zaczęto w KOMAG-u również opracowywać pierwsze konstrukcje osadzarek pulsacyjnych, które były wówczas podstawowych urządzeniem do wzbogacania węgla kamiennego w polskich zakładach przeróbki mechanicznej.


W 1962 roku powołano Branżowy Ośrodek Informacji Naukowo-Technicznej przy ZKMPW, obejmujący informacje dotyczącą budowy maszyn i urządzeń górniczych oraz mechanizacji, automatyzacji elektryfikacji kopalń.

Do najważniejszych zadań tej komórki należało gromadzenie w jak najszerszym zakresie materiałów informacyjnych o najnowszych osiągnięciach krajowych i zagranicznych z zakresu ZKMPW; szybkie i dostosowane do potrzeb konstruktorów oraz badaczy opracowywanie tych materiałów, ich sprawne rozpowszechnianie oraz zapewnienie najbardziej efektywnego wykorzystania materiałów przez zainteresowanych oraz popularyzacja doświadczeń, osiągnięć oraz zamierzeń ZKMPW w zakresie konstrukcji, budowy i przemysłowego upowszechniania maszyn i urządzeń górniczych oraz w zakresie prac naukowych, badawczo-doświadczalnych prowadzonych w ramach mechanizacji, automatyzacji i elektryfikacji.

Podstawą działalności Ośrodka były zbiory biblioteczne zgromadzone w 4 bibliotekach (Gliwice, Katowice, Zabrze i Tychy). Obejmowały one wówczas około 13 tys. książek fachowych, 1600 roczników czasopism oraz 3450 zbiorów specjalnych (katalogi, sprawozdania z prac badawczych, poradniki itp.).