Rok 1965

ZatrudnienieZKMPWDziałalność Zakładów Konstrukcyjno-Mechanizacyjnych nie ograniczała się tylko do prac naukowo-badawczych i konstrukcyjnych. Utworzony przez ZKMPW Ośrodek Normalizacji obsługiwał nie tylko resort górnictwa, ale również inne branże przemysłu.


Dział Wydawnictw Technicznych mógł się już wtedy poszczycić poważnym dorobkiem w zakresie wydawania prac naukowo-badawczych i publikacji dotyczących mechanizacji, elektryfikacji, automatyzacji i ekonomiki.


Zakład Doskonalenie Kadr w Zabrzu przygotowywał rocznie ponad 2000 fachowców do obsługi nowoczesnych maszyn górniczych.


Branżowy Ośrodek Informacji Naukowo-Technicznej prowadził aktywną działalność zarówno w kraju, jak i za granicą. Zakłady w swej działalności naukowej, badawczej, konstrukcyjnej i publikacyjnej nawiązywały i utrzymywały stałe kontakty z wyższymi uczelniami oraz pokrewnymi instytucjami w kraju i za granicą.


Według dokumentacji ZKMPW produkowano ok. 150 różnych rodzajów maszyn i urządzeń górniczych, co stanowiło ok. 80% ogólnej produkcji fabryk maszyn i urządzeń górniczych w kraju. Do najważniejszych maszyn, wdrożonych do eksploatacji kopalń wymieniano: wydajne kombajny węglowe, szybkobieżne wrębiarki, obudowę hydrauliczną zmechanizowaną, wielonapędowe przenośniki, ładowarki, wentylatory i maszyny wyciągowe. Wprowadzenie tych maszyn przyczyniło się do zmechanizowanie w 46% urabiania i w 50% ładowania węgla.


MIAG 20lecie2MIAG 20lecie1

Wstęp do wydania specjalnego czasopisma MIAG na 20-lecie ZKMPW (nr 10 z 1965 r.)


W tym roku powstały między innymi dokumentacje techniczne:

  • G64-9 Wentylator osiowy WOK-14
  • G14-46 Wiertarka WD-01
  • G15-32 Wiertnica mało średnicowa typu MP 1,5 A
  • G40-19 Maszyna wyciągowa czteroliniowa WL4-2000

MG 20 lecie ZKMPWZ okazji 20 lecia działalności Zakladów Konstrukcyjno-Mechanizacyjnych PW, w numerze specjalnym kwartalnika ''Mechanizacja Górnictwa" w sposób syntetyczny przedstawiono dorobek 20 lat istnienia tej instytucji m.in. w zakresie konstrukcji, patentów, szkoleń, wydawnictw.