Główna Wydawnictwa Monografie Prace naukowe - Monografie KOMAG Monografia nr 43

Uwaga
Oglądasz archiwalną wersję strony. Nowa strona internetowa ITG KOMAG jest dostępna pod adresem: www.komag.eu

Monografia nr 43

ZASTOSOWANIE UKŁADU REKUPERACJI ENERGII W SILNIKU SPALINOWYM MASZYNY GÓRNICZEJ

Jerzy Świder, Mariusz Woszczyński

 

Gliwice 2014, s.1-106, il., bibliogr. 116 poz.
ISBN 978-83-60708-82-8, 6,69 arkusza
cena egz. 35,00 zł

 

Rosnąca liczba urządzeń elektrycznych i elektronicznych w pojazdach poprawia bezpieczeństwo, komfort i wygodę użytkowników, ale jednocześnie stawia wyższe wymagania układom zasilania. Ponadto globalny niedobór paliw prowadzi do konieczności rozwoju pojazdów hybrydowych i elektrycznych. Zastosowanie technologii odzyskiwania odpadowej energii cieplnej do generowania energii elektrycznej jest ekonomiczną i zarazem przyjazną środowisku metodą uzupełniania źródeł zasilania pojazdów.

W monografii przedstawiono działania, prowadzące do utworzenia metod i technik badawczych, umożliwiających opracowanie systemu odzyskiwania i przetwarzania energii cieplnej na energię elektryczną. Omówiono szczegółową koncepcję modelu rekuperatora oraz jego badania na odpowiednio przystosowanym stanowisku do badań silników spalinowych.

Przedstawiono opracowaną metodę współpracy układu sterowania z systemem zasilania maszyny, a następnie koncepcję systemu sterowania, którego zadaniem jest integracja pracy trzech źródeł zasilania (akumulatora, prądnicy oraz rekuperatora). Zaprezentowano prototyp innowacyjnego kontrolera, z wbudowanym algorytmem śledzenia maksymalnego punktu mocy (MPPT - maximum power point tracking), oraz omówiono wpływ jego zastosowania na wyniki badań.

Wyniki przeprowadzonych badań potwierdziły przydatność systemu do zastosowania w maszynach z silnikami spalinowymi, jak również w innych obiektach, w których występuje źródło strat cieplnych, z jednoczesną możliwością zapewnienia odpowiedniej różnicy temperatur.

 

Wykaz dotychczas wydanych pozycji