Design

Designing of machines and equipment

Tests

Laboratory of Applied Tests

Certification

Assessment of products' conformity

Projects

Projects realized by the KOMAG Institute from European Funds

 

 

Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych
 „Nowe technologie w zakresie energii”

Tytuł projektu:

„Mobilny magazyn ciepła z zastosowaniem strumienia PCM”

Akronim:

FlowPCM

Krótki opis projektu:

 

Celem projektu FlowPCM jest opracowanie mobilnego magazynu ciepła (MMC) wykorzystującego jako nośnik ciepła materiał zmiennofazowy (PCM) w formie kapsułek. Innowacyjnym rozwiązaniem w projekcie jest pobieranie ciepła przez kapsułki bezpośrednio w źródle odpadowego ciepła niskotemperaturowego.
Po akumulacji ciepła i separacji kapsułek, będą one umieszczane wewnątrz MMC
i przewożone do odbiorcy ciepła. Ciepło będzie odbierane w formie gorącej wody zasilającej instalację CO lub jako c.w.u. Jednym z zadań projektu jest opracowanie technologii otrzymywania kapsułek PCM o odpowiednich właściwościach.
W ramach badań przemysłowych zbudowany zostanie prototypowy MMC (TRL 6)
o mocy cieplnej 50 kW. Badania przemysłowe z wykorzystaniem prototypu pozwolą na określenie maksymalnej efektywności pobierania i oddawania ciepła przez kapsułki. Podczas prac rozwojowych wybudowany zostanie Demonstrator Mobilnego Magazynu Ciepła o pojemności cieplnej 2 MWh (TRL 8) będący końcowym produktem projektu. Demonstrator zostanie wyposażony w inteligentny system zarządzania ciepłem. Po zakończeniu testów Demonstratora przeprowadzona zostanie analiza zagrożeń oraz opracowana będzie szczegółowa strategia komercjalizacji uzyskanych wyników. Wdrożenie innowacyjnego MMC na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie realizowane w ramach działalności gospodarczej docelowego producenta tj. KFG Mining Group Sp. z o.o.

Wartość projektu

24 526 779,94 zł

Wkład ze środków krajowych

20 734 418,20 zł

Okres realizacji projektu:

Faza I – czerwiec 2023 – marzec 2024; Faza II – lipiec 2024 – lipiec 2026; Faza III – listopad 2026 – listopad 2029

Projekt realizowany jest przez konsorcjum, w skład którego wchodzą:


 

 

 

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji
i Nauki w ramach Programu „Doskonała nauka II”

 

 

 

Tytuł projektu

Monografia pt. " Automatyzacja i monitorowanie procesu produkcyjnego w kopalniach podziemnych – polskie doświadczenia we wdrażaniu paradygmatu PRZEMYSŁU 4.0 "

 

 

Nr Umowy

MONOG/SN/0056/2023/ 01

Cel projektu

 

Celem projektu jest opracowanie i wydanie monografii przez Wydawnictwo Instytutu KOMAG

Krótki opis projektu

Przedmiotem projektu jest opracowanie ok. 400-stronicowej, bogato ilustrowanej, monografii naukowej pt. „Automatyzacja i monitorowanie procesu produkcyjnego w kopalniach podziemnych – polskie doświadczenia we wdrażaniu paradygmatu PRZEMYSŁU 4.0”, w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Monografia zostanie wydana przez Wydawnictwo Instytutu KOMAG, które znajduje się w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe (Załącznik do komunikatu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 grudnia 2019 r.). Wydawnictwo posiada Unikatowy Identyfikator Wydawnictwa – 36800;
Obie wersje językowe publikacji będą udostępniona bezpłatnie i bez technicznych ograniczeń, na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC 4.0).
Monografia dedykowana jest szerokiemu gronu odbiorców zainteresowanych transformacją cyfrową tradycyjnych gałęzi gospodarki w organizacje uczące się, a więc takie, które w usystematyzowany i aktywny sposób korzystając z własnych doświadczeń i dostępnych zasobów informacyjnych, optymalizują swój model biznesowy w zgodzie z paradygmatem przemysłu 4.0, zachowując konkurencyjność na zmieniającym się dynamicznie rynku.

Wartość projektu

36 900,00 PLN

Wkład środków publicznych

33 210,00 PLN

Okres realizacji projektu:

maj 2023 – maj 2024

Kierownik Projektu

Marzena Pabian-Macina

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji
i Nauki w ramach Programu „Doskonała nauka II”

 

 

Tytuł projektu

Monografia pt. " Novel Ecosystem development in urban-industry areas as the prerequisite of modern economy"

 

 

Nr Umowy

MONOG/SN/0104/2023/ 01

Cel projektu

 

Celem projektu jest opracowanie i wydanie monografii w ramach nowej serii wydawniczej Monografie KOMAG - Bioróżnorodność.

Krótki opis projektu

W ramach projektu powstanie ilustrowana ok. 350 stronicowa monografia przedstawiająca problematykę bioróżnorodności, zrównoważonej transformacji regionów przemysłowych i bezpieczeństwa energetycznego.
Monografia prezentuje nowatorskie ujęcie zagadnień, będących od dawna przedmiotem zainteresowania przyrodników. Specyfika recenzowanej pracy polega na odniesieniu dostępnej wiedzy i doświadczeń badaczy zdobytych w efekcie badań prowadzonych na siedliskach i w ekosystemach naturalnych oraz półnaturalnych do specyficznych warunków siedlisk miejsko-przemysłowych. Istotne miejsce zajmuje charakterystyka i odniesienia do koncepcji Novel ecosystem. Co jest kluczowe z punktu widzenia faktów stwierdzanych w trakcie badań terenowych dowodzących, że procesy przebiegające w specyficznych warunkach siedlisk miejsko-przemysłowych odbiegają od poznanych dotychczas mechanizmów powstawania oraz funkcjonowania ekosystemów naturalnych i półnaturalnych.

Wartość projektu

31 054,33 PLN

Wkład środków publicznych

27 948,00 PLN

Okres realizacji projektu:

maj 2023 – grudzień 2023

Kierownik Projektu

Dorota Wierzbicka

 

Podczas eksploatacji pokładów węgla kamiennego obserwuje się występowanie zjawisk dynamicznych spowodowanych wyładowaniem energii sprężystej nagromadzonej w górotworze. Zjawiska te, zwane tąpnięciami, należą do najbardziej niebezpiecznych zagrożeń naturalnych występujących w górnictwie. Powodują one niszczenie wyrobisk, ich obudowy i wyposażenia, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla życia załogi. Schemat sekcji obudowy zmechanizowanej oraz przykładowe jej uszkodzenia spowodowane tąpnięciem przedstawiono na rys. 1.

Image

Rys.1. Sekcja obudowy zmechanizowanej – widok ogólny oraz szkic uszkodzeń spowodowanych tąpnięciem.

Podstawowym podzespołem sekcji ścianowej obudowy zmechanizowanej są stojaki hydrauliczne, decydujące o bezpieczeństwie pracy załóg górniczych i efektywności całego systemu eksploatacyjnego. Niestety nie są one w pełni zabezpieczone przed skutkami obciążenia dynamicznego, gdyż stosowane dotąd metody zapobiegania, lub minimalizowania, uszkodzeń spowodowanych obciążeniem dynamicznym, w niewystarczającym stopniu chronią stojak przed przeciążeniem. Z potrzeby znalezienia nowego, skutecznego sposobu przeciwdziałania skutkom tąpnięć powstał pomysł wprowadzenia dodatkowego elementu, w postaci akumulatora gazowego, upodatniającego stojak hydrauliczny.
Celem naukowym projektu jest ustalenie związku pomiędzy parametrami akumulatora gazowego, takimi jak: objętość komory, początkowe ciśnienie gazu oraz cechami konstrukcyjnymi współpracujących elementów stojaka i akumulatora a parametrami charakteryzującymi odpowiedź układu stojak hydrauliczny - akumulator gazowy na zadane wymuszenie.
Przedmiotem badań będzie akumulator gazowy zamontowany w rdzenniku stojaka hydraulicznego sekcji obudowy zmechanizowanej, przedstawiony schematycznie na  rys.2

 

Image

Rys. 2. Schemat stojaka hydraulicznego wyposażonego w akumulator gazowy

 

Akumulator gazowy składa się z kołnierza, tłoka oraz cylindra (rys.3), w którego dnie zamontowano czujnik ciśnienia gazu. Kołnierz akumulatora wkręcony jest w rdzennik. Jego zadaniem jest zabezpieczenie tłoka oraz cylindra przed wysunięciem do przestrzeni podtłokowej stojaka. Tłok akumulatora gazowego zaopatrzony jest w dwa pierścienie prowadzące oraz pierścień uszczelniający.

 

Image

Rys. 3. Model akumulatora gazowego


Właściwy dobór cech akumulatora gazowego umożliwia uzyskanie - w trakcie działania na stojak obciążenia dynamicznego - zmiany właściwości sprężystych stojaka hydraulicznego, korzystnie wpływającej na odpowiedź układu mechanicznego, rozumianą jako przebieg czasowy ciśnienia medium roboczego w przestrzeni podtłokowej stojaka. Aktualnie trwają w ITG KOMAG prace nad prototypem stojaka hydraulicznego z wbudowanym akumulatorem gazowym. Jednym z istotnych problemów dotyczących tego zagadnienia, jest ustalenie wpływu następujących parametrów na odpowiedź układu stojak hydrauliczny – akumulator gazowy :

  • parametry akumulatora gazowego - objętość komory, początkowe ciśnienie gazu,
  • cechy konstrukcyjne akumulatora i stojaka - średnica wewnętrzna i grubość ścianek cylindra stojaka, powierzchnia tłoka akumulatora, postać konstrukcyjna zastosowa­nych węzłów uszczelniających
  • parametry użytkowania stojaka - początkowe ciśnienie w przestrzeni podtłokowej, wysokość słupa medium roboczego pod tłokiem.

Najbardziej efektywnym sposobem analizy problemu jest połączenie symulacji komputerowej układu stojak hydrauliczny – akumulator gazowy i badań stanowiskowych.